WEBDESIGN - ÚČETNICTVÍ - VÝUKA

986 - Nekompletní zboží - CD ke knize

25.12.2012 20:30

Dotaz 986:

Prodala jsem přes inzerát na jednom aukčním portále knihy. Kupec po té,co obdržel knihy, mě kontaktoval, že jsem mu zapomněla přidat do  jedné knihy CD, abych mu ho odeslala. Odpověděla jsem, že v aukci byla vystavena pouze kniha, o zadném CD tam nic psaného nebylo! Bohužel, hned mi přišla odpověď, že CD je pevnou součásti knihy a ať mu obratem pošlu CD, jinak po mně bude žádat navrácení peněz, plus na mé náklady mi pošle zpět knihy, jelikož jsem porušila pravidla prodeje Aukra, což mě nakrklo. Tak jsem pánovi sdělila, že pokud si přeje originální balení, ať si zajde do knihkupectví, a ne na aukro, popřípade, se může dotázat na zboží před tím, než ho zakoupí. Pro jistotu jsem se obrátila na aukro team, vše jim řekla i odkaz/cislo aukce jsem jim zaslala, aby mohli posoudit, kdo tedy ma pravdu. Odpověď Aukra? Jelikož v aukci nebylo uvedeno, že kniha neobsahuje CD, kupující nemá právo CD po mně vyžadovat.

Odpověď 986:

Odpověď není jednoznačná, jak se na první pohled může zdát.

Nejprve k otázce CD (případně DVD), která jsou přikládána k různým tiskovinám a knihám.

Existují v podstatě tři varianty těchto "vkládaných" CD:

1) Bonusové CD - samostatně prodejná

Vkládá se většinou do denního tisku či jeho příloh. Autorská práva platí vydavatel. CD samotné je většinou oceněno a lze jej prodávat samostatně. Tržby z prodeje pak jdou ve prospěch vydavatele. Většinou se tak děje po té, co je denní tisk neaktuální a zbývající CD jsou distribuována do sítí prodejců (Blesk, MF Dnes aj.).

Mimo uvedené tiskoviny se taková CD vkládají například do sestav různých balíčků za určitou cenu (typicky 2+1 zdarma, DVD s filmem k zakoupenému DVD přehrávači, DVD s hrami k PC atd)

Taková CD (DVD) NEJSOU NEDÍLNOU SOUČÁSTÍ PRODÁVANÉHO PŘEDMĚTU (tisk, elektronika atd) a při následném prodeji předmětu nemusí být součástí nabídky a nemusí být kupující upozorněn na chybějící CD. Výrobek (zboží) je kompletní i bez tohoto CD. CD je zde bráno jako "dárek", tedy plnění navíc, mimo předmět prodeje. Podobně, jako když při nákupu nad určitý finanční limit dostane kupující "pozornost", například netbook k nákupu sekačky u Mountfielda.

1) Bonusové CD

Vkládá se například jako

Vyhledávání

Ing. Jan Novák © 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode